Pulzný oximeter na meranie saturácie krvi kyslíkom
Pulzný oximeter na meranie saturácie krvi kyslíkom

Pulzný oximeter na neinvazívne meranie saturácie hemoglobínu kyslíkom

Približne v poslednom roku sa o zariadení zvanom pulzný oximeter začalo hovoriť tak nejak viacej. Je to kvôli koronavírusu, ktorý má ako jeden z príznakov dýchavičnosť a respiračné problémy. Tie sú spôsobené nedostatkom kyslíka v krvi. A práve úroveň kyslíka v krvi tento šikovný prístroj meria.

Pulzný oximeter je drobná elektronická vecička s displejom, ktorá vie zmerať hladinu kyslíka v hemoglobíne v arteriálnej časti krvného riečišťa.

Môže slúžiť aj ako prevencia, a to nielen pred koronavírusom. Môže vás upozorniť na neštandardné hodnoty okysličenia krvi a tak signalizovať, že by možno bolo vhodné podstúpiť test na ochorenie Covid-19.

Samozrejme, že problémy s kyslíkom môže vaše telo vykazovať aj pri inom ochorení, ktoré je však aj tak vhodné včas podchytiť.

Aj v domácich podmienkach je meranie saturácie krvi kyslíkom s pomocou pulzného oximetra jednoduchý úkon.
Aj v domácich podmienkach je meranie saturácie krvi kyslíkom s pomocou pulzného oximetra jednoduchý úkon.

Prstový pulzný oximeter ako prevencia v domácej lekárničke

Jedná sa o relatívne lacné zariadenie, ktoré si už našlo cestu do domácich lekárničiek mnohých rodín. Prstový pulzný oximeter sa v priebehu prvej vlny koronavírusu na jar 2020 stal vyhľadávaným produktom a jeho predaje sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi znásobili. Na prechodnú dobu tak bol u mnohých výrobcov aj obchodníkov úplne vypredaný.

Našťastie trh zareagoval dostatočne rýchlo, a tak nedostatok pulzných oximetrov v súčasnej dobe nehrozí.

Stále sme optimistický a veríme tomu, že sa pandémiu už čoskoro podarí skrotiť, no aj tak sa kúpa pulzného oximetru vyplatí. Ide aj o vhodný darček nielen pre starších členov rodiny.

Nám sa osvedčili konkrétne pulzné oximetre nemeckej značky Beurer, ktoré máme k dispozícii v rôznych variantoch. Aj tie najlacnejšie vykazujú pomerne vysokú presnosť merania a budú bez problémov postačovať väčšine domácich používateľov. Okrem toho však ponúkame aj modely s mnohými funkciami naviac.

Pulzný oximeter na neinvazívne meranie saturácie hemoglobínu kyslíkom
Pulzný oximeter na neinvazívne meranie saturácie hemoglobínu kyslíkom.

Ďalšie využitie pulzného oximetra

Doteraz bol vhodný (a stále vhodný je) pre ľudí, trpiacich chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Tí majú spravidla oximeter už doma, a preto nemusia volať lekára zakaždým, keď sa u nich prejaví dýchavičnosť. Stačí, keď si skontrolujú svoj reálny stav svojpomocne a lekára volajú iba v ťažších prípadoch.

Lenže to sa týka hlavne tých, ktorí už o svojom ochorení vedia. Chronickým pľúcnym ochorením totiž v našich podmienkach trpí až osem percent ľudí. Lenže mnohí mu venujú náležitú pozornosť až vo chvíli, keď sa problém prejaví naplno.

Aj preto je dobré z času na čas preventívne skontrolovať hodnoty saturácie hemoglobínu kyslíkom pulzným oximetrom.

To isté sa týka astmatikov, ktorí si môžu merať úroveň okysličenia krvi v priebehu dňa a na základe nameraných hodnôt potom lekár môže určiť ďalší postup ich liečby.

Oximeter však využijú nielen chorí ľudia, ale aj športovci. Najmä tí, ktorých športové aktivity sa odohrávajú vo vyšších nadmorských výškach. Konkrétne máme na mysli športovcov, ako športoví piloti, horolezci alebo skialpinisti.

Pulzný oximeter si môžete dovoliť aj vy

Pulzný oximeter napriek svojej užitočnosti nie je vôbec drahou záležitosťou. Jeho cena začína podľa dostupných funkcií v desiatkach eur.

K najlacnejším, no stále veľmi kvalitným modelom patrí pulzný oximeter Beurer PO 30 a Beurer PO 40. Podotýkame, že aj tieto modely spĺňajú prísne medicínske normy a parametre.

Zatiaľčo prvý z nich vám zmeria hodnoty saturácie kyslíka SpOh2 a srdcový tep, mierne drahší model Beurer PO 40 už dokáže odmerať aj pulzný modulačný index (PMI), čo je podiel okysličenej krvi na celkovom množstve krvi, ktoré sa do tela dostane s každým úderom srdca.

Drahšie modely ako Beurer PO 60 a Beurer PO 80 dokážu komunikovať aj s počítačom alebo telefónom, pri modeli PO 60 môžete dokonca namerané výsledky sledovať cez mobilnú aplikáciu.