Ako bezbolestne odstrániť bradavice na nohách

Keď vám na prstoch či plôškach nôh objava výrastky na koži, potom je dosť možné, že sa jedná o bradavice. Tie sú síce nezhubné, no bradavica na nohe dokáže poriadne potrápiť. Odstrániť ju môžete, no je to časovo pomerne náročný postup. Pokiaľ však máte dostatok vôle, môžete sa ich zbaviť aj prírodným spôsobom, a to aj v domácich podmienkach. Čo k tomu využijete, to sa dozviete, keď budete čítať ďaľej.

Vznik a vývoj bradavíc

Bradavice spôsobuje ľudský papiloma vírus, známy aj pod skratkou HPV. Tento veľmi infekčný vírus sa prenáša kontaktom s infikovanou kožou, pričom pre samotný prenos stačí len drobná ranka na povrchu kože. Stretne sa s ním zhruba desať percent populácie, z ktorých určitá časť patrí k bezpríznakovým nositeľom.

Zásadnú rolu tu pritom zohráva imunita. Ak máte oslabenú imunitu, je väčšia pravdepodobnosť, že sa vám bradavice skôr či neskôr na tele objavia. Oslabenie imunity spôsobujú buď chýbajúce vitamíny, minerály, niektoré ochorenia a mnohé ďalšie faktory.

Bradavice na plôške chodidla a prstoch
Bradavice na plôške chodidla a prstoch

Vírusu sa dobre darí v prostredí so zvýšenou vlhkosťou, ktorá je tiež významným faktorom pri ich prenose. Preto sa papiloma vírus úspešne šíri napríklad v bazénoch, aquacentrách, wellness centrách či saunách. Na takéto miesta tak radšej nechoďte bosí, ale obujte si gumené žabky alebo inú vhodnú obuv.

Pri nakazení HPV sa vám bradavica v prípade, že nie ste len nositeľom, vytvorí tak približne za týždeň až mesiac, čo predstavuje inkubačnú dobu.

Chodidlá sú najzraniteľnejšie

K výskytu bradavíc dochádza najčastejšie na nohách, hlavne na prstoch alebo plôškach chodidiel. V takom prípade ich nazývame plantárne bradavice (verrucae plantares). Tie potom postihujú najmä dospelých, v obmedzenej miere aj deti.

Časti chodidiel, kde dochádza k najväčšiemu tlaku sú pri výskyte bradavíc v pokročilejšom štádiu obzvlášť citlivé a bolestivé. Či už sa jedná o brušká chodidiel a prstov alebo päty.

Spočiatku si bradavice ani nevšimnete. Na dotyk sú mäkké a tvoria sa pod kožou. Ale v neskorších štádiách majú vzhľad mozoľov alebo kurích ôk a vystupujú na povrch kože. Liečba je však oproti kurím okám odlišná.

Lastovičník ako prírodný zázrak na bradavice

Doslova prírodným zázrakom je pri liečbe bradavíc lastovičník väčší. Ide o dobre známu bylinku so žltými kvetmi a žltooranžovou šťavou, ktorá sa v kvitnúcich rastlínách tvorí vnútri stonky a ide práve o tú najviac zázračnú časť lastovičníka.

V priebehu leta pritom na lastovičník narazíte takmer všade. Staré mamy šťavu buď miešali s octom alebo používali v koncentrovanej forme, tak, že čerstvo odtrhnutú stonku prikladali na miesto s výskytom bradavíc.

Neužívajte ju však vnútorne – šťava z lastovičníka je jedovatá a je aj pre človeka. Na vonkajšiu aplikáciu môžete šťavu z lastovičníka využiť pokojne aj na rakovinu kože. Okrem toho je vhodná aj na nehojace sa rany alebo ekzémy či psoriázu.

Výborná je tinktúra z lastovičníka

Základné hojivé esencie z lastovičníka však môžete získať aj v praktickom balení – vo forme produktu s názvom lastovičníková tinktúra. Ide o čisto prírodný vysoko koncentrovaný výluh z lastovičníka, ktorý je určený na liečbu bradavíc.

Samozrejmosťou je možnosť vonkajšej aplikácie lastovičníkovej tinktúry na všetky zmienené problémy a tiež na popáleniny a plesne. Stačí ju aplikovať podľa návodu – obvykle dvakrát denne.

Lastovičníková tinktúra je baktericídna a cytostatická – to znamená, že zabraňuje rastu predovšetkým nádorových buniek a ich deleniu. Účinok tinktúry je aj sedatívny a protikŕčový a okrem toho pomáha rozťahovať srdcové cievy. To sa hodí napríklad pri angíne pectoris. Pozitívny vplyv má aj na črevá a činnosť srdca.

V minulosti sa často využívala aj domáca masť z lastovičníka, ktorá okrem šťavy z lastovičníka obsahuje aj zvieraciu masť (v súčasnosti je živočíšna masť nahrádzaná kokosovým, prípadne aj čajovníkovým olejom).

Nevýhodou lastovičníkovej masti je, že pri používaní je bradavica a jej okolité prostredie vlhké, čo spomaľuje hojenie.